סרט ליום השואה: "יומנה של אנה פרנק" צריך להיות הראשון ברשימה שלכם

יומנה של אנה פרנק

אחת הדמויות הכי מוכרות מתקופת השואה היא אנה פרנק. היא מוכרת הרבה מעבר לגבולות ישראל או עולם התרבות והמחשבה היהודית. יש משהו בסיפור חייה ובדרך בו הוא מתועד שיוצר סיפור שמנגיש לנו בצורה אנושית אירוע שהוא בלתי נתפס ברשעותו. התיעוד של אנה פרנק כלל עובדות ופרטים מחיי היום יום, אלו דברים שקוראים רבים יוכלו להזדהות איתם. העובדה ששרדה עד שלהי המלחמה והשואה, מוסיפה לדרמה ולעוצמת הסיפור שכידוע מסתיים בטרגדיה שבהירצחה.

יומנה של אנה פרנק – ממחזה לסרט קלאסי

יומנה של אנה פרנק יצא כספר לכל דבר (שמאד מומלץ לקריאה). היומנים עובדו באמצע שנות החמישים למחזה שהציג בארה"ב. ג'ורג' סטיבנס היה זה שהרים את הכפפה, הפיק וגם ביים את הסרט בשנת 1959. סטיבנס היה לאחר ההצלחה של סרטו 'ענק' עם ג'יימס דין עליו זכה גם באוסקר. לתפקיד אוטו, אביה של אנה פרנק לוהק השחקן היהודי יליד וינה, ג'וזף שילדקראוט ששיחק בעברו בעוד תפקיד של קורבן יהודי – דרייפוס.

הסרט זכה בשלושה פרסי אוסקר: על הסינמטוגרפיה (ויליאם מלור), על הארטדיירקשן (לייל וילר, ג'ורג' דייוויס, וולטר סקוט, סטיוארט רייס) ולשחקנית המשנה הטובה ביותר – שלי ווינטרס. ווינטרס היתה שחקנית אמריקאית ממוצא יהודי עם קריירה מפוארת שנמשכה כמעט שישה עשורים. בין סרטיה המפורסמים נמצא 'מקום תחת השמש' ו'הרפתקה בפוסידון'.

יומנה של אנה פרנק

עלילת הסרט

הסרט מתחיל דווקא בסוף ציר הזמן מבחינת האירועים, כאשר קבוצה של ניצולי שואה מגיעה לאמסטרדם של אחרי המלחמה. אוטו פרנק, אביה של אנה, מגיע למקום ששימש לו ולמשפחתו כמסתור בזמן המלחמה והכיבוש הנאצי (ימ"ש) על אמסטרדם. התסריט בנוי בצורה כזאת מכיוון שאין כאן עניין ליצור מתח על ידי הסתרת סוף העלילה. הצופים בסרט מכירים את הגורל של אשתו אדית ושתי בנותיו של אוטו מרגוט ואנה. הסרט מתחיל דווקא במציאת היומן שכתבה אנה ומתאר את עולמה החל משנת 1942.

לאחר המלחמה, לא היתה תקווה רבה בליבם של ניצולים באשר ליקיריהם. על רקע המלחמה, השואה וההשמדה, יכלו אפילו המילים של ביתו לספק לאביה נחמה.

הסרט ממשיך ומתאר את הקשיים העצומים שחוותה המשפחה – המחסור במזון, חוסר הידיעה על מה צופן העתיד והפחד המתמיד מנפילה בידי הגסטאפו. על רקע כל זאת, אנה מנסה לחיות את חייה כמה שאפשר ואפילו מנהלת מערכת יחסים רומנטית.. המשפחה קיבלה ידיעות דרך הרדיו. לכן הם ידעו על הפלישה לנורמנדי והתמלאו תקווה. אנא חלמה על החיים שאחרי המלחמה, היא חלמה לשוב לביתם בסתיו. חלומה היה יכול להתגשם מכיוון שכבר בקיץ של אותה שנה נגמרה המלחמה. אנה פרנק שרדה את רובה ונרצחה עם משפחתה ויהודים רבים ממש בסיומה. אף על פי כן, מגלה אביה ביומנה את השורה "על־אף הכל עודני מאמינה, כי יצר האדם טוב בלבו פנימה".

 

לסיום נציין כי הסרט אורך 170 דקות והוא זכה לציונים גבוהים באתר IMDB כמו גם באתר ביקורות הסרטים RottenTomatoes . אם טרם צפיתם, חשוב להדגיש שזה אחד מסרטי החובה של התקופה.