רשלנות רפואית בשבת: מה קורה בישראל – והאם זו עילה לתביעה?

רשלנות רפואית בשבת

בשנים האחרונות התרבו הדיווחים על תביעות רשלנות רפואית שהתרחשו בבתי החולים, על רקע השבת. למעשה, מדובר בתופעה שבמסגרתה לא מבוצעים הליכים רפואיים במהלך יום השבת – ובכך נגרם נזק למטופלים. כיצד תדעו האם המקרה שלכם הוא עילה לתביעה? להלן הפרטים.

רשלנות רפואית בשבת: זינוק במספר התלונות

לפני מספר חודשים פורסמה כתבה גדולה באתר האתרים הגדולים בישראל בנוגע לרשלנות רפואית בשבת. בעקבות הכתבה החליטו מטופלים לצאת לאור ולספר את הסיפור שלהם בעקבות רשלנות לכאורה שהתרחשה על רקע אי ביצוע של טיפול רפואי כמו למשל ניתוח קיסרי, בעקבות כניסת השבת. חשוב להבהיר כי בתי החולים במדינת ישראל פועלים באופן מלא גם בימות השבת כמו גם מעניקים טיפולים מצילי חיים, כחלק מפיקוח נפש. עם זאת, אצל חלק מבתי החולים נרשמו בשנים האחרונות מקרים חמורים שבהם מטופלים לא טופלו ע"פ הסטנדרטים הרפואיים המחמירים בעקבות מחסור בצוותים או טיפול לקוי, מה שהוביל בהמשך לנזקים חמורים. אם אתם סבורים כי הטיפול רפואי אותו קיבלתם – בין אם מדובר בטיפול רשלני שהתבצע לפני או אחרי ניתוח, עיכוב בתוצאות הבדיקות בעקבות כניסת שבת או אבחון רפואי שגוי, חשוב בשלב הראשון לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. מידע נוסף וייעוץ ראשוני ניתן לקבל גם דרך האתר www.lawtip.co.il אשר מתמחה בתחום ומספק לציבור מידע חיוני לטובת הגשת תביעת רשלנות רפואית.

מה חשוב לדעת אודות הגשת תביעת רשלנות רפואית?

על מנת להוכיח כי הצוות הרפואי התרשל בתפקידו ובעקבות כך נגרם נזק, נדרש להוכיח קשר סיבתי בין הטיפול עצמן לבין הנזק שנגרם. לצערנו, מאחר וחלק מבתי החולים כאן במדינת ישראל מקפידים לשמור על כללי ההלכה (גם בנושא האוכל, ולראיה עלה לכותרות נושא הכנסת החמץ לבית החולים בחג הפסח) נגרמים לא פעם טעויות שעלולות לעלות לא רק בנזקים גופניים ונפשיים אלא אפילו בחיי אדם. מדובר בתביעה מורכבת מאוד להוכחה ולכן עבודה צמודה עם עורך דין המתמחה בתחום היא חיונית, הן לצורך איסוף המסמכים הרפואיים הנוגעים לפרטי המקרה אבל גם לטובת ביסוס כתב תביעה שבאותו ניתן יהיה להגיש בהמשך לבית המשפט, ובהתאם לכך גם לקבל פיצוי שיכול להגיע לעשרות ולעיתים גם מאות אלפי שקלים.

 

מאחר שנאסר על חלק מהרופאים כמו גם מהצוותים הרפואיים לבצע פעולות שונות העונות על צרכים רפואיים בזמן כניסת השבת, הנזקים שנגרמים למטופלים הם חמורים וחולשים על מגוון תחומים: החל מרפואה פנימית ועד לרפואת האם והיילוד. בכדי שתוכלו להבין לעומק האם המקרה שלכם עומד בהגדרות המשפטיות של תביעת רשלנות רפואית, רצוי לאסוף את המסמכים עוד באותו היום כמו גם להגיש את התביעה בהקדם, וזאת בשל העובדה כי תביעות רשלנות רפואית עלולות לקחת שנים רבות – בעקבות עומס המוטל על בתי המשפט, לא מעט בשל העלייה במודעות הציבורית בכל הקשור לרשלנות רפואית ורשלנות רפואית בשבת בפרט.

 

לסיכום, ההלכה כאן במדינת ישראל קובעת כי יש לבצע הליכים רפואיים דחופים גם בזמן השבת, כחלק מפיקוח נפש. עם זאת, חלק מבתי החולים אינם נוהגים כך ולמעשה גורמים לטיפול לקוי שמשפיע על בריאות המטופלים ואף גורם לנזקים משמעותיים בשל צוותים שאינם מנוסים כמו גם צוותים שאינם יכולים לטפל בבעיות הרפואיות אך עדיין מטפלים בהם, לעיתים מבלי שכלל המטופלים מודעים לכך. על כן, קבלת מידע דרך האתר ויצירת קשר עם עורך דין המתמחה בתחום הם משמעותיים מאוד לצורך הגשת תביעה, קבלת פיצוי וכמובן שינוי הליכים בבתי החולים – למען בריאות הציבור בישראל שזכאי לקבל טיפול רפואי הגון, גם בזמן השבת.