צמרמורת: סיפורם עוצר הנשימה של הנוער הדתי-לאומי בסרט "קשר חופשי"

קשר חופשי

הנוער הדתי לאומי תמיד נמצא על הקו הדק שבין החיים החילונים לאלו הדתיים. מצד אחד, זהו נוער ששואף להשתלב בכל תחומי החברה – בלימודים, בצבא ובעבודה. מן הצד השני הוא מוצא את עצמו מתמודד עם חוקי הדת, המצוות וכל האיסורים השונים. עם הקונפליקט הזה מתמודדים בני נוער שונים בצורות שונות ומגוונות. יש הבוחרים בהישארות בתוך הדת ואפילו קבלה של עוד עול דתי והחמרה של שמירת המצוות. אחרים נוטים למתן את דתיותם או אפילו, במקרים קיצוניים, לצאת מן הדת בתהליך שמוכר כ'יציאה בשאלה'.

השאלות הללו נמצאות בליבת הדיון העכשווי בחברה והן גם אלו שיוצרות את הבסיס לסרט עליו נמליץ במאמר זה.

'קשר חופשי' – הסתכלות אמיצה על הדילמות של הנוער הדתי

הסרט 'קשר חופשי' עוסק בנער בשם יאיר שחי במשפחה דתית ומקיים אורח חיים דתי לכל דבר. הוא גדל ללא אביו הביולוגי. בעקבות תאונת טיפוס (סנפלינג) ממנה ניצל, הוא מתחיל תהליך של החמרה באורח חייו הדתי. הוא איננו יכול לחזור בו מכיוון שהדבר נקבע בנדר אותו נדר בתאונה ההיא. בתור אדם דתי, הוא מכבד את אותו נדר.

הבעיות רק מתחילות כאן ומתגברות כאשר חברו הטוב מציב בפניו קשיים ודילמות. אושיק חברו, בוחר בדרך של התרחקות מהדת. הוא פורק כל עול: איננו שומר על צניעות, איננו שומר על השבת או על מצוות חשובות אחרות. אושיק ויאיר החברים הטובים נמצאים במצב בו הם צריכים לבחור: או בדרך החיים שלהם או בחברות. הדבר קשה יותר על יאיר שכן הוא זה שמצוי בצורך לקיים מצוות והוא זה שמוגבל מבחינת האיסורים. אושיק חברו, שהיה דתי ומבין את הלך המחשבה, לא הולך לעזור ולהתקרב בחזרה אל הדת בכדי לזכות בחברות של יאיר מחדש.

קשר חופשי

על דילמות וחברות

הסרט מתאר את ההתמודדות של יאיר עם אותן דילמות מתוך מקום של מחסור, של יתמות מאב. הוא מגיע לקונפליקטים עם חבריו, עם משפחתו ועם החברה שבה הוא חי. כמו כן, הסרט מציע לנו עיבוד מעניין והסתכלות רעננה ואמיצה על מקום שמאד כואב לרבים בציבור הדתי. זהו ציבור שלעיתים רואה את בניו או בנותיו עוזבים אותו ובוחרים בחיים מסוג אחר.

בסרט, הגיבור הוא נער שבאופן גלוי עובר תהליך של התקרבות לדת. השאלה הנשאלת היא האם זה מייצג באופן נאמן את מה שמתחולל בתוך תוכו? ובכן, תצטרכו לצפות בסרט ולשפוט בעצמכם.

 

לסיכום נציין כי הסרט סוחף אחריו את הצופה, שלא יכול שלא להזדהות עם הדמויות, לכאוב את כאבן ולפחד איתן מהבאות. את הסרט ביים עמיאור ארציאל עפ"י תסריט שלו ויח"ן. השחקנים הם אביתר לזר, חגי מולודיק, דוד לייזרוביץ', אושרית קצין, רחל ורבוב שמשחקים נפלא.

הסרט יצא לאקרנים בישראל בשנת 2012 והוא אורך 74דקות.