פעילויות לכל המשפחה: משחקים שיוציאו את הילדים מהמסך – ואפילו ייהנו מהם

מבלי ששמנו לב הילדים של כולנו נשאבים למסכים. זה התחיל מפרק ביום, עבר לפרק אחד לך ופרק אחד לאחות הגדולה, והפך לעוד שעה וחצי מכבים טלוויזיה. מזדהים? גם אתם מנסים להילחם בין הפתרון הקל לבין השקעת מאמץ, בין הארכת זמן מסך לבין חיפוש אחר פתרון שימנע בהייה חסרת מעש במסך? מוזמנים לגלות שהמשימה הרבה פחות מורכבת ממה שחושבים. לפעמים רק צריך את הטריגר הנכון, זה שיגרום לילדים לשבת על הרצפה, לפתוח את הקופסה ולהישאב לתוך עולם של דמיון ויצירה. מחפשים כיוונים? הכנו לכם כמה!

כיצד מתמודדים עם משחק בשבת?

אם נתחיל מהאתגר הגדול ביותר עבור הורים לילדים, נתחיל מיום השבת. מצד אחד ביום שבת מראש ידוע שכל סוג של מסך אינו רלוונטי, אך מצד שני לא פשוט לגרום לילדים להישאב לתוך משחק. לא רק שמדובר ביום שלם שבו הקטנים נדרשים למצוא מה לעשות, אלא שגם לא מעט משחקים שבימי חול מותרים, בשבת אסורים. עם זאת, גם עבור יום השבת יש מגוון פתרונות נהדרים. כך למשל פאזל ולגו בהחלט מותרים ואף מאוד מומלצים. לגו יכול לעודד את היצירתיות, לחבר בין גדולים לקטנים, מתאים לילד אחד ולכמה ילדים במקביל, מעצים תחושת מסוגלות וכיוון שתמיד ניתן לייצר ממנו עולמות חדשים, כיף לשחק בו מדי יום. אלו עוד משחקים מותרים בשבת? לקפוץ בחבל ולשחק בגולות על גבי רצפה מרוצפת ואף יש מגוון משחקי קופסא שעשויים להימצא כשרים עבור משחק בשבת.

 

 

מנצלים את הקיץ עבור משחקי חוץ

אם לא שבת, אלא רק יום חול, יש לא מעט אפשרויות מהנות, וכל עוד נעים בחוץ, מטב לנצל כמה שיותר משחקים בגינה הציבורית או בגינה הפרטית. כך למשל ניתן לרכוש עבור הגינה שערים ולשחק כדורגל. ניתן לקחת עלים ולצבוע אותם (או לעשות מהם שלל יצירות). ניתן ללמד את הילדים כיצד משחקים קלאס מדרגות ואם מוכנים ממש להשקיע, ניתן לרכוש טרמפולינה – דרך מדהימה להוציא את הילדים למרחב הפתוח ולשחרר אנרגיה.

מתאימים בין אופי למשחק

מחפשים משחקים ייעודיים עבור המרחב הביתי? אין כמו פאזל כדי להישאב לתוך עולם של עשייה. הרעיון הוא להתחיל מפאזל לא קשה ולא מאוד גדול, ואט אט לרכוש פאזלים יותר גדולים ומורכבים, כאלו שיזמינו את כל בני המשפחה לתת יד. מחפשים עוד כיוונים? אם הילדים אוהבים יצירה, מוטב להתעדכן בחנויות השונות, יש ערכות יצירה עבור כל הגילאים. אם הילדים אוהבים משחקי דמיון, טוב לדעת שיש משחקי קופסה שמאפשרים ליצור עולמות חדשים ולשתף חברים. אם הילדים אוהבים ניסויים, תמצאו מגוון ערכות שמיועדות עבור המדענים הקטנים. אם הילדים אוהבים לחקות אותכם המבוגרים, בהחלט ניתן לרכוש עבורם ארגז כלים שמכיל פטיש ומסמרים, ערכת תפירה, ספר מתכונים לילדים וכדומה.

כך בוחרים נכון משחקים לילדים

כיום קיימים שלל משחקי קופסה, כאלו שאנחנו ההורים לא בהכרח מכירים. מכאן שהדרך הטובה ביותר היא לחפש עבור הילד משחק שמתאים לגילו ולאופי האישי שלו, כאשר תמיד יש לתת עדיפות למשחקים שמאפשרים לשלב את כל האחים. מדובר בתחום שכל הזמן מתחדש ומפתיע. רוצים עצה נחמדה? שתפו את הילדים בתהליך בחירת המשחק כדי שהם ייבנו ציפייה, כך שהמשחק יגיע הביתה, הם ימהרו לזנוח את המסכים לטובת המשחק החדש.