כמה חיכינו לרגע הזה! תלמידי כיתה יא – הינה כל המידע על מסע ישראלי במקום אחד

אם אתם תלמידי י"א ובא לכם לצאת למסע מרתק שממנו תחזרו מחוברים יותר לארץ ישראל ולבני נוער אחרים, אתם נמצאים במקום הנכון. הכירו את מסע ישראלי, מסע מרתק שיסייע לכם לברר ולזקק את החיבור שלכם לזהות היהודית ולארץ ישראל.

הכירו את מסע ישראלי

אגרון מסע ישראלי הוא ארגון שמוציא מסעות ברחבי הארץ במטרה לחזק את החיבור לארץ ישראל ולחבר בין מגוון רחב של קבוצות שלכאורה אין בניהן קשר, כמו למשל נוער יהודי, חילוני, דתי, ארגונים ועמותות שונות, חברות הייטק, חברות עסקיות, דרוזים, ערבים, חיילים ומפקדים בצבא. הארגון הזה נולד לפני 16 שנים על ידי אורי כהן, המנכ"ל, כארגון חינוכי שהמטרה שלו היא לחבר בין הקבוצות השונות של החברה הישראלית. המטרה של הארגון הזה היא בראש ובראשונה לפתח את הקשר לעם ולמדינה ולהעצים את התחושה של השייכות אליה.

קצת על מהלך המסע

כל המשתתפים במסע ישראלי יעברו סדרה של חוויות שמעצבות זהות באמצעות מפגש עם אנשים שונים, אתרים ומסלולים בארץ ישראל. המטרה היא לגבש את הזהות היהודית והציונית באמצעות סדרה של מעגלי דיון שעוסקים בין השאר בזהות הישראלית ובשרשרת הדורות. בתוך כך, התכנית החינוכית של מסע ישראלי בהכרח מבוססת גם על תנועה בציר הגיאוגרפי מכל קצות הארץ ועד ירושלים, דרך שפלת יהודה.

במקביל לציר הגיאוגרפי הפיזי המשתתפים יחוו גם את הציר הרעיוני שעוסק ב-6 מעגלי זהות שונים. מעגלי הזהות הם מעגל האני, הקבוצה, החברה, העם, הארץ ומדינת ישראל. בתוך כך, המשתתפים יבחנו את הזהות שלהם עם כל אחד מהמעגלים שציינו ולכן מדובר במסע כל כך חשוב וכל כך משמעותי עבורם.

 

 

מה כולל יום במסע ישראלי?

כל יום ויום במסע ישראלי מורכב מ-4 אבני דרך עיקריות, לימוד, חוויה, עיבוד וסיכום. הלימוד הוא החיבור הראשוני של המשתתפים אל הנושא של מעגל הזהות באמצעות לימוד של טקסט מארון הספרים היהודי. החוויה היא למעשה פעילות, מסלול או מפגש בין כל המשתתפים שעוסק בנושא של מעגל הזהות.

במהלך העיבוד המשתתפים יעברו מעגל שיח שבאמצעותו הם יבררו את החיבור או הזהות שלהם למעגל הזהות עצמו. במהלך הסיכום המשתתפים יסכמו את החוויה שלהם מהיום ויכינו את עצמם לקראת היום הבא, שבו יעסקו בנושא אחר, במעגל זהות אחר. נכון, אין ספק שכל יום במסע הזה הוא יום עמוס מאד, הן מבחינה פיסית והן מבחנה רוחנית, אך אין ספק שמדובר במסע עם סיפוק אדיר.

מה המטרה של המסע הישראלי ולמי הוא מיועד?

מסע ישראלי מיועד לבני נוער תלמידי כיתות י"א והמטרה המרכזית שלו היא לחבר בין כל הקשת החברתית הישראלית. כפי שציינו בפתיחה, החברה הישראלית מורכבת ממגוון רחב של תרבויות, דתות ותרבויות שונות. נקודת המוצא הבסיסית אומרת שזה מאד קל לפלג ולמצוא את הפערים בין האחד לשני, אך האתגר הוא כמובן לאתר את המשותף, לאחד ולחבר.

זו בדיוק המטרה של המסע הישראלי, להתמודד עם האתגר הלא פשוט הזה של חיבור בין כל קצוות האוכלוסייה, התרבויות והערכים השונים. בתום המסע התלמידים יופתעו לגלות כמה רק המחבר בניהם ביחס למפריד, כמה ערכים משותפים יש להם וכמה העתיד שלנו בתור חברה ישראלית יכול להיות טוב יותר.

לסיכום

אם אתם תלמידי י"א ואתם רוצים לחזק את הקשר לכם לארץ ישראל ואת החיבור שלכם לבני נוער אחרים, אנחנו ממליצים לכם לצאת למסע ישראלי,