מדור לדור: המדריך המלא להקמת עסק משפחתי קטן

הקמת עסק יכולה להיות דבר מאתגר מאד. רבים נמשכים לפתיחת עסק עם הרבה תקוות לשכר גבוה והצלחה מיידית. מה שפחות מוכר ופחות חושבים עליו מראש הוא המאמץ, הסיכון והעבודה הקשה הכרוכה בעסק באשר הוא. אחת האפשרויות הנפוצות ביותר לפתיחה של עסק הוא כזה הנשען על מאמץ משותף של המשפחה כולה. עסק כזה יכול להיות מאד יעיל, לפחות בתחילת הדרך מכיוון שלא צריך להעסיק עובדים רבים. בהקמה של עסק משפחתי קטן יש כמה דגשים ומכשולים שצריך לעבור. בואו נעבור על הדברים באופן מסודר.

הקמת עסק קטן

בהקמה של עסק, יש כל מיני שלבים או אפילו דברים שצריך לחשוב עליהם. בואו נעבור עליהם במסודר:

חלוקת תפקידים

בשביל שעסק משפחתי יתפקד באופן יעיל וללא חיכוכים, צריך להחליט מראש מה כל אחד עושה בעסק, כיצד הוא או היא תורמים והכי חשוב – כמה זמן הם יכולים להשקיע בכך. יכול מאד להיות שתגלו בזמן התכנון שאתם זקוקים לעזרה חיצונית בתחומים שונים. חשוב לדעת זאת ולהיערך מבעוד מועד.

ניהול ספרים תקין

בשביל לנהל עסק כמו שצריך וגם לעמוד בדרישות החוק, יש להגיש דו"חות שונים ולנהל ספרים באופן מקצועי. בקישור הזה תוכלו למצוא מידע שימושי בנושא ניהול ספרים. ההמלצה היא לקחת גם רואה חשבון אשר יוכל לייעץ באופן מקצועי בנושא ולהימנע מתשלומי מס עודפים או אפילו אחוריים במועד התשלום.

העמדת הון ראשוני

חלק מהתוכנית העסקית והתכנון המקדים הוא לדעת גם כמה כסף יושקע בעסק ומה יהיו פחות או יותר ההחזרים. העמדה של הון ראשוני תשמש את העסק שלכם לרכישת ציוד, רכישה של מוצרים שונים וגם לשוטף.

מדור לדור: המדריך המלא להקמת עסק משפחתי קטן

תכנית שיווק מפורטת

אחד המקומות שעסקים רבים נתקעים בהם הוא נושא השיווק. בתור עסק משפחתי קטן, אתם חייבים לעשות תכנית מפורטת כבר בשלבי ההקמה. בתוכנית הזו תפרטו איך בדיוק תפיצו את המסר שלכם בין לקוחות פוטנציאלים וכיצד תגרמו להם להפוך ללקוחות שלכם.

בחירת מיקום

עסק משפחתי יכול לפעול מהבית במקרים מסוימים אבל לרוב עדיף כן לקחת מקום. ההפרדה הזו בין חיי המשפחה לעסק היא חשובה. היא מה שתאפשר לכם ליצור עסק אשר יעמוד על רגליו למשך שנים רבות ואפילו דורות קדימה.

הקמה של עסק היא לא עניין קל. צריך לעשות זאת באופן מסודר ושיטתי וכך ניתן לייצר הרבה ערך בעסק מצליח שיכול לשמש את המשפחה כולה. אחד הדגשים שצצים בהמשך פעילותו של עסק משפחתי הוא צירוף של בני משפחה נוספים לפעילות. כאשר העסק ובני המשפחה מגובשים ויש אחידות בנוגע למטרות שלו, יהיה גם יותר קל לצרף בנים או בנות אשר התבגרו ומעוניינים להשתלב בפעילות של המשפחה. למעשה, תוכלו לשתף אותם גבר בגיל צעיר ולתת להם לטעון ולהכיר את הערך שבעבודה קשה, יזמות ולקיחת אחריות. עם הזמן, הילדים והילדות שירצו בכך יוכלו לפתח את המיומנויות הדרושות לעיסוק בעסק המשפחתי שלכם. זה יקל מאד על ההשתלבות שלהם וגם יתרום לשגשוג של העסק לשנים קדימה.

לבסוף, משהו בנימה יותר אישית. עסק גורר איתו כמובן גם מחלוקות ודיונים רבים. חשוב להקפיד ולשמור על הנושאים הללו אל מחוץ לחיי המשפחה. בשבתות וחגים ברור שלא תעסקו בענייני העסק המשפחתי, אבל חשוב לשמור גם מעבר לכך ולא לתת לנושא הזה להיכנס ולהיות הדומיננטי בבית. בראש ובראשונה אתם צריכים לתפקד כתא משפחתי אשר מגדל לתפארת בנים ובנות שומרי תורה ומצוות, העסק ופעילותו באים במקום השני לכל זה.