איך תופעת ה-OCD משפיעה על אורח חיים דתי?

תופעת ה-OCD היא אחת מהפרעות הנפש הנפוצות והמוכרות ביותר בעולם כולו. מדובר למעשה בנטייה למחשבות טורדניות כפייתיות שלא מניחות ולרוב מעלות חרדה גדולה וחשש מפני סכנות ומוות ללא שום צידוק אמיתי לכך. המחשבות נרגעות בדרך כלל רק אחרי ביצוע פעולות חוזרות חסרות פשר שגוזלות הרבה מאד זמן ואנרגיה וכך נגרמת פגיעה משמעותית באיכות החיים. אך האם כל זה קשור איכשהו לדת ולאורח החיים הדתי? על פניו נראה כי אין קשר ישיר ושבעצם מי שסובל מ-OCD נפגע בלי קשר לאורח חייו. עם זאת, כאשר בוחנים את התופעה לעומק, אפשר לראות שאכן יש לה השפעה גדולה יותר על אנשים דתיים ומאמינים. בואו ננסה להבין בדיוק למה זה ככה.

הרגלים שמתנגשים עם הרגלים

בראש ובראשונה צריך להבין שה-OCD זו תופעה הקשורה באופן ישיר להרגלים של האדם ומשפיעה עליהם במידה רבה. זה נכון שלכל אדם יש הרגלים שונים, אבל אצל אנשים מאמינים מדובר בסט הרגלים הרבה יותר מובנה, מורכב וברור כמו תפילות בשעות קבועות, הנחת תפילין, הפרדת כלים לשמירה על כשרות וכן הלאה. כאשר אדם דתי סובל מ-OCD, פעמים רבות ההרגלים הטורדניים באים על חשבון ההרגלים הרגילים כביכול, מה שמשאיר את האדם בקונפליקט וגם עלול לגרום לפגיעה משמעותית בערך העצמי. יותר מכך, טיפול בOCD- כולל הרבה פעמים טכניקות לניתוק בין המחשבה לפעולות הללו, ובמקרים של אנשים דתיים שההרגלים שלהם מתחברים עם ההרגלים של אורח החיים הדתי (למשל אדם שמכניס ומוציא את התפילין שלו מהנרתיק שלו בצורה אובססיבית קומפולסיבית), הניתוק הוא הרבה יותר קשה ומאתגר.

הרהורי כפירה

עוד דבר שהוא ייחודי לאנשים דתיים ומאמינים הסובלים מ-OCD זה הרהורי כפירה בדת. התופעה מתאפיינת כמעט תמיד במחשבות חרדתיות הקשורות בדרך כלל במוות או מחלות קשות ואצל אנשים מאמינים, פעמים רבות המחשבות הללו קשורות בכפירה בדת או בחוסר אמונה באלוהים. כמעט ומיותר לציין עד כמה זה יכול להיות קשה עבור אדם מאמין שיודע באופן רציונלי שיש לו אמונה בשם, אבל ברגעים מסוימים הוא פשוט מרגיש שהמוח שלו כופה עליו להאמין דווקא במשהו אחר. חשוב להבין – במצבים רגילים זה בהחלט בסדר להטיל ספק ויש אנשים שמחליטים להתרחק מהדת וזה גם בסדר, אבל כאשר מדובר ב-OCD, כושר השיפוט כולו מתערער וזה משהו שיכול ליצור משבר זהות גדול מאד אצל כל אדם.

איך תופעת ה-OCD משפיעה על אורח חיים דתי?

אובססיה לטקסים ותפילות

כבר אמרנו שה-OCD היא תופעה שבאה לידי ביטוי בין היתר בהתנהגות אובססיבית, ואצל אנשים דתיים זה בהחלט יכול ללכת לכיוון של הטקסים וההרגלים הדתיים. כך למשל, אנשים מאמינים עם OCD עשויים להפריז בתפילות, וגם לאחר שכל השאר סיימו להתפלל, הם עוד ממשיכים ולא מפסיקים את התפילה. דוגמה נוספת היא פעולה פשוטה כמו הנחת תפילין שלוקחת כחצי שעה בערך, ואצל אדם דתי שסובל מ-OCD היא יכולה לקחת מספר שעות. לדבר הזה יש השלכות ומשמעויות רבות, שכן מדובר באנשים שכל היום שלהם מתבזבז והולך על בגלל הפעולות הבלתי רצוניות וארוכות כאלה.

מה עושים?

ובכן, אנשים מאמינים לרוב ייוועצו ברב וינסו שיטות טיפול מתוך העולם היהודי וזה בהחלט בסדר גמור. יחד עם זאת חייבים לגשת בהקדם להערכה פסיכולוגית ולטיפול פסיכולוגי ולפעמים גם פסיכיאטרי. צריך להבין שעם טיפול נכון אפשר בהחלט לחיות בצורה טובה לצד ההפרעה, אך ללא טיפול מדובר בפגיעה משמעותית באיכות החיים שסופה בניתוק סביבתי מוחלט ומערכות יחסים שאינן מספקות. אל תדחו את הבדיקה והטיפול.