כבד את אביך ואת אימך: מצוות הטיפול בהורים קשישים

"כבד את אביך ואת אימך למען יאריכון ימיך" משפט זה מתאר את אחת המצוות החשובות בדת היהודית והיא הדיבר החמישי בחמשת הדיברות. משפטים שלקוחים מן התנ"ך הם משפטים חשובים לחיים וחלקם מלווים אנשים כמנטרה במשך שנים – בין אם מדובר באנשים בעלי אמונה לבין אם לאו.

פסוקים ודיברות נותנים משמעות לחיים ומדריכים רבים בדרכם. כשאנו עוזרים, מכבדים, מוקירים ומסייעים להורים שלנו – ההרגשה הופכת לנעימה יותר וההורים שלנו מוקירים לנו תודה ואינם מרגישים נטושים או בודדים. אז כיצד מטפלים בהורים קשישים? הנה כמה פעולות שיקלו עליהם וגם עליכם:

בדיקות פוליסות וביטוחים

מרבית האזרחים בישראל משלמים דמי ביטוח במשך כל ימי חייהם. יש את מי שישלם דמי ביטוח לאומי במשך עשרות שנים ויש את מי שהוסיף פוליסות ביטוח פרטיות ושילם עליהן. ולמרות התשלומים הקבועים, אף חברת ביטוח לא תיזום פנייה מיוזמתה לקשיש כדי שזה ינצל את הזכויות שלו! לכן חשוב להפעיל את הפוליסה עבורם. כשההורים שלכם הופכים קשישים וזקוקים לטיפול סיעודי או לעזרה בבית, החל מניקיונות והסעות עד מתן תרופות ומקלחות, חשוב לפנות למוסד לביטוח לאומי ולחברות הפרטיות שההורים שילמו להן דמי ביטוח סיעודי.

טיפול בנושא הזה כדאי לבצע עבור ההורים כמה שיותר מהר מפני שרבים הקשישים מוצאים עצמם אבודים מול הדרך שבה הם אמורים להתנהל כדי להפעיל את הפוליסות. יש כאלה שיצטרכו גם לנהל מערכה משפטית כדי לקבל את הזכויות; לכן כדאי לעשות זאת עבורם ואפילו להיעזר במומחים בתביעות מול הביטוח הלאומי והחברות הפרטיות.

זכויות של ביטוח סיעודי מתאימות לקשישים שהוכיחו כי יש להם קשיים בהתנהלות יומיומית ואינם יכולים לבצע 3 מתוך 5 פעולות יומיומיות, החל מלקום מהמיטה או מהכיסא עד רחצה או אכילה, ניידות או שליטה על סוגרים. היו שם בשביל ההורים שלכם כדי להוכיח את הדברים ולקבל את הסיוע שמגיע להם.

כבד את אביך ואת אימך: מצוות הטיפול בהורים קשישים

ביקורים ובילויים

קשישים ואנשים בגיל השלישי יכולים להיות בודדים מאד ולסבול מדיכאון וגם מחרדה. רבים הקשישים שהילדים שלהם כבר מזמן עזבו את הקן וכעת הם מרגישים תחושות ריקנות ואף פחד מן מהמוות ומהלא נודע. כדי להפיג את תחושות הבדידות (שהוחמרה במיוחד בעקבות משבר הקורונה) כדאי לבקר באופן קבוע את ההורים ולהוציא אותם לבלות אל מחוץ לבית. אם יש לכם אחים ואחיות חלקו בינכם במהלך השבוע את הביקורים אצל ההורים וקבעו תוכניות איתם כמו ללכת למשתלה ולקנות פרחים לעציצים, אפשר לצאת יחד לסרט או לטיול בקניון בימים חמים מידי, לעזור להם בקניות בסופר או בשוק ולעשות עימם מגוון דברים משמחים ומאווררים.

בדקו כי החיים בבית נעימים

קשישים ואנשים בגיל השלישי עלולים פעמים רבות להזניח את הבית משום שאין להם את הכוחות לנקות את המרחב באופן יסודי – מה שעלול להיות מסוכן מאד לבריאות הקשיש. הגיעו לפחות פעם בשבוע לבית של ההורים ובדקו בצורה מנומסת את מצב הניקיון של הדירה או הבית. במידה והמרחב לא נקי כדאי לשכור (באיסוף כסף מכול האחים) מנקה שיגיע לנקות את המרחב ואולי גם יבשל להורה ארוחות חמות במידה והמנקה יודע לעשות זאת. זכרו כי ביטוח סיעודי מקצה סכום חלקי או מלא עבור מנקה ובדקו עם חברות הביטוח והביטוח הלאומי מה מגיע להורים שלכם.

בכל מקרה של בעיות עם הבקשה – פנו למומחים בתחום תביעות הביטוח או לעו"ד שעוסק בתביעות ביטוח ותחום הנזקין על מנת למצות את הזכויות של ההורים שלכם. בהצלחה!