האם מותר לאכול דגים בתשעה באב?

ע"פ כללי ההלכה, נוהגים שלא לאכול בשר, דגים או לשתות יין בזמן מנהלי האבלות של תשעה באב. עם זאת, ישנן הקלות בהלכה המאפשרות לחלק לאכול דגים כמו גם בשר. מה אפשר לאכול בארוחה של תשעה באב וכיצד תוכלו לאתר את המתכונים הטובים ביותר? להלן הפרטים.

מה מותר ומה אסור לאכול בתשעה באב?

תשעת ימי האבלות הנהוגים בהלכה היהודית מהווים חלק בלתי נפרד מהמסורת היהודית. למעשה, חשוב לדעת כי רוב המשפחות היהודיות מעדיפות להיצמד לכללי ההלכה ולאכול תבשיל אחד כפי שמצוין בתענית. הסיבה להיצמדות למאכל אחד היא בעקבות מנהגי האבלות על חורבן הבית, ומתוך נקודת הנחה כי יהודי אשר אוכל כשני מאכלים מתענג וזאת במקום להתאבל. על כן, ניתן לומר כי הארוחה המפסקת לפני כניסת הצום כולל איסור מוחלט על אסירה של בשר כמו גם שתייה של יין. אולם, הפרשנויות הרבות להלכה הובילו לכך כי ישנם דינים מקלים המאפשרים לאכול יותר משני תבשילים, כולל דגים. בנוסף, ע"פ ההלכה מותר לכל אדם לאכול פירות וריקות כמו גם גבינות. במידה ואתם מתכננים להכין תבשיל המורכב משני מרכיבים כמו למשל אורז עם בצל, הדבר ייחשב לתבשיל אחד. חשוב להיערך מוקדם ככל האפשר לקראת הארוחה מאחר וישנה תפילה ונהוג להגיע לבית הכנסת. זאת ועוד, נשים בהריון כמו גם מבוגרים חולים יכולים לאכול בשר כמו גם לשתות יין.

האם מותר לאכול דגים בתשעה באב?

מתכונים מצוינים לקראת ארוחת תשעה באב

על מנת שתוכלו להתכונן בצורה הטובה ביותר לקראת הסעודה רצוי להיכנס מראש לאתרים שדרכם ניתן לשלוף מתכונים, כמו למשל מתכון מצוין שנכתב ע"י שפים טום אביב ואבי ביטון. מדובר במרק דגים מצוין אותו ניתן להגיש בארוחה המפסקת, כאמור מאחר ודגים הם תבשיל אותו כן ניתן להגיש במסגרת הארוחה כמו גם מאחר וסרדינים כמו גם דגים מלוחים נחשבים למקילים מאחר והם אינם מבושלים. דרך אתרים המציגים מתכונים של שפים כמו גם בשלנים חובבים תוכלו לשדרג את הארוחה אבל במקביל גם לשמור על כללי ההלכה. שימו לב כי הפרשנות אודות המאכלים המותרים בזמן הארוחה הם נרחבים, בייחוד בשל ההבדלים בין העדה האשכנזי לעדה המזרחית. אולם, ישנם נדבכים משותפים לשני המגזרים והם כוללים למשל אישור לאכול סלט ירקות. את סלט הירקות ניתן לשדרג באמצעות תוספות מסקרנות כמו למשל לחם מטוגן, ועל כן אם אתם עתידים לארח את בני המשפחה לקראת הסעודה בדיקה וסריקה של מתכונים מרחבי הרשת לצד גמישות מבחינת התפריט מהווה את הדרך הטובה ביותר לשמור על כללי ההלכה אבל גם ליצור מערך תזונתי שיתמוך בצמים.

מה מומלץ לשלב בתפריט?

מעבר לדגים, מומלץ לשלב בתפריט שלכם גם ביצים קשות. מדובר במאכל אבלות שרומז על גלגל החוזר בעולם, אולם שימו לב כי אסור לאכול יותר משתי ביצים. בנוסף, נהוג לאכול גם תבשלים עדשים הנחשב לאחד ממאכלי האבלות המרכזיים של הדת היהודית. מומלץ לשלב בתפריט אותו אתם עתידים להגיש לאורחים מזון עשיר בסיבים תזונתיים כמו גם ירקות ופירות, מתוך מטרה לספק מזון איכותי, טרי אבל גם משביע. לפני שאתם מתחילים לתכנן את התפריט רצוי להיכנס לאתרים מתמחים כמו אתר כיפה לטובת יצירה של תפריט איכותי אך גם כזה התואם את כללי ההלכה באופן מלא, כולל ההקלות אותן ניתן לקבל בעבור אנשים חולים, נשים בהיריון וילדים וטף שיכולים לאכול וע"פ כללי ההלכה של גדולי הרבנים כאן במדינת ישראל. שיהיה צום מועיל.