סיפורה של המזוזה: מהמנהג הקדום ועד לנשיקה

במאמר הזה נסקור את אחד המנהגים הבולטים ביותר שביהדות והוא המזוזה. קביעת המזוזה נהוגה ומושרשת אצל כל פלגי היהדות השונים כולל מי שאיננו מגדיר את עצמו כדתי. למעשה מדובר במצווה מאד חשובה עם משמעויות הלכתיות רבות. בואו נבין מניין הגיעה המצווה וכיצד היא באה לידי ביטוי בחיים היהודיים המודרניים של היום.

מצוות קביעת מזוזה

קביעת המזוזה מצווה עלינו מהתורה בפסוק "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך". יש הרואים במצווה זו את אחת המצוות הבסיסיות ביותר שמגדירות למעשה מקום מגורים של אדם יהודי. המזוזה מכילה בית מזוזה ובו קלף שנכתב על ידי בעל מקצוע מיוחד, סופר סת"ם (ספרים, תורה, מזוזות). נכתבות בה שתי הפרשיות הראשונות של קריאת 'שמע' שהן הבסיס האמוני של היהדות.

המזוזה נקבעת על המשקוף הימני של כל הדלתות בבית בגובה השליש העליון שלו. על המזוזה עצמה מופיעות האותיות שדי שמסמלות את המשפט 'שומר דלתות ישראל'.

משמעות המזוזה ביהדות

המצווה נקשרת ליציאת מצרים בה נצטוו בני ישראל לסמן את מזוזות (משקופי) בתיהם בדם של שה המרוח עליהם. זאת הם התבקשו לעשות בכדי שמלאך המוות הבא לקחת את בכורי המצרים יפסח על דלתם. הייתה זו הפעם הראשונה בה בני ישראל מציגים את שייכותם לעם אחד באופן כה פומבי. יש הרואים בכך את אחד השלבים החיוניים במעבר של עם ישראל מעבדות לחירות ומגלות מצרים לארץ ישראל כאשר הם עם אחד.

משמעות המזוזה כיום היא דומה. זוהי הצהרה לגבי יהדותו של אדם ולגבי האמונה בה הוא חי בביתו. כל אחד יכול לראות את המזוזה ולהבין שזהו בית של יהודי.

סיפורה של המזוזה מהמנהג הקדום ועד לנשיקה

סגולות המצווה

המזוזה היא בעלת סגולה יחידה במינה לפי האמונה היהודית. זוהי מצווה ששומרת עלינו לא רק בזמן שאנו מקיימים אותה, אלא אפילו בזמן השינה. לא יהיה זה נכון לראות את המזוזה כקמע או באופן שטחי כמחוללת 'ניסים'. הכוח שלה הוא בקיום המצווה אשר יחד עם חיי אמונה ומצוות מביאים אותנו להתעלות ומספקים הגנה עלינו ועל בני ביתנו.

רבים מבינים את המשמעות של המזוזה ועורכים לה בדיקות כשרות תקופתיות, בדרך כלל פעם בשנה, אצל מי שמוכר מזוזות. הבדיקה היא בעיקר לגבי קיומו של הקלף עליו כתובות הפרשיות. בודקים שאין פגם שנוצר מפגעי מזג האוויר או אפילו זיהום. כל אות צריכה להופיע בצורה מדויקת.

בשל הצורך לכתוב את הפרשיות ממש באותה הקפדה של ספר תורה, יש גבול לכמה מזוזה יכולה להיות זולה אך עדיין כשרה. מדובר בזמן רב של בעל מקצוע שיושב וכותב ממש את כל הפרשיות. מזוזה שמחירה פחות מ-100 ש"ח צריכה לעורר את החשד שמשהו לא תקין בה.

היכן נקבע מזוזה?

ההלכה אומרת לנו שצריך לקבוע אותה במקום מגוריו של יהודי בכל החדרים ששטחם עולה על כמה מ"ר בודדים (ארבע אמות על ארבע אמות). כאשר מתגורר יהודי עם מי שאינו יהודי ביחד, יציב היהודי מזוזה רק בחלק המגורים שלו ולא בדלת המשותפת.

מעניין לדעת שבית כנסת לא חייב בקביעת מזוזה מכיוון שהוא מקום תפילה, כלומר קדוש. בתי כנסת מודרניים מכילים חדרים שאינם קדושים כגון משרדים ואלו כן מצווים במזוזה. סוכה פטורה ממזוזה מכיוון שהיא איננה מקום מגורי קבע. כמו כן, מקומות כמו שירותים או מקלחת לא צריכים מזוזה כמו גם אזור מגורים לחיות, נניח בחווה.

המזוזה היא חלק מרכזי מההוויה היהודית ומהווה סמל מרכזי בה. נחמד לחשוב שהמצווה הזו שכולנו מקיימים קושרת אותנו דרך הדורות אחורה עד ממש יציאת מצרים. זכרו זאת בפעם הבאה שאתם חונכים בית חדש ומברכים על המזוזה בו!