הזוגיות עלתה על שרטון? אל תמהרו לפרק את התא המשפחתי

שיעור הגירושין בשנים האחרונות עולה, ואפשר להבין מדוע – המשברים והלחצים הטמונים בחיים המודרניים נותנים את אותותיהם  גם בקשר הזוגי של כל אחד מאיתנו,  אם זה עול הפרנסה, קשיים בעבודה, חוסר סיפוק כללי ועוד. זוגות רבים בוחרים להתגרש מפני שאין בידם את הכלים הנכונים שיסייעו להם לשקם ולהחיות את חיי הזוגיות. אך חשוב שתדעו שאם אתם מצויים במשבר, גירושין זו לא האופציה היחידה, ובטח שלא האופציה העדיפה, במיוחד אם אתם הורים לילדים. דעו שטיפול זוגי יכול לסייע! אז מהו טיפול זוגי? באיזה בעיות הוא יכול לטפל? ומהם הסוגים של טיפול זוגי? כל הפרטים במאמר הבא!

מהו טיפול זוגי?

טיפול זוגי נועד כדי לעבוד על בעיות וקונפליקטים שיש בתוך קשר זוגי, במטרה לפטור אותן ולהחזיר את הקשר הזוגי "לתלם", למקום טוב ובריא. עם כן, הסטיגמה השכיחה ביותר בנוגע לטיפול זוגי היא שרק זוגות שנמצאים במשבר פונים אליו, אך זה לא נכון, גם זוגות שרוצים לשמר את הקיים, לשמור על שלום בית, ולהתמודד עם קשיי היומיום בדרך המיטיבה ביותר עבורם פונים לעזרה מקצועית – כי אחרי הכול, אין דבר כזה "זוגיות מושלמת". לכולנו יש קשיים, אי הבנות וריבים לכן גם הזוגות שנראים לכם מושלמים פונים פעמים רבות לטיפול זוגי.

סוגים של טיפול זוגי

יש מספר סוגים של טיפול זוגי, כאשר השכיח שבהם הוא טיפול פסיכולוגי, במסגרתו בני הזוג מגיעים לפגישות סדירות אצל פסיכולוג או עובד סוציאלי. במסגרת הטיפול בני הזוג משוחחים עם המטפל על הבעיות והקשיים שהם מתמודדים איתם ביום יום, פותחים כאבים מהעבר, ומנתחים סיטואציות מתוך חיי הזוגיות, כך המטפל מגיע למסקנות המקצועיות שלו, ומעניק לזוג כלים שיסייעו להם לשקם את הזוגיות.

כמו כן, לצד טיפול זוגי קונבנציונלי יש סוגים נוספים של טיפולים. ביניהם, טיפול פרסונלי של כל אחד מבני הזוג, הכולל מפגשים משותפים לעיתים רחוקות, טיפול "Four Way", טיפול במסגרתו בני הזוג נמצאים בטיפול אינדיבידואלי עם מטפלים שונים, ואחת לכמה זמן מתקיים טיפול משותף עם שני בני הזוג, ושני המטפלים. טיפול נוסף הוא טיפול טנטרי במסגרתו שימת הדגש היא על הקשבה, הכלה וצמיחה משותפת – טיפול המתאים לזוגות שפחות מתחברם לטיפול פסיכולוגי קונבנציונלי, ורוצים "לצאת מהקופסא".

 

 

באיזה שלב כדאי לפנות לטיפול זוגי?

כאמור, לא חייב לגשת לטיפול זוגי רק בעתות משבר – ניתן ואף מומלץ לשלב טיפול זוגי כדרך קבע בחיים הזוגיים שלנו. כך נוכל לקבל כלים להתמודדות עם מגוון סיטואציות שעולות בחיים הזוגיים המורכבים. לצד זאת, טיפול זוגי בהחלט יכול לשמש כ"גלגל הצלה" בעת משברים. כך שאם אתם חשים שאינכם מסוגלים לתקשר יותר אחד עם השני בצורה טובה ובריאה, ושהקשר שלכם הפך מלא אינטריגות וקשיים, ושאינכם מסוגלים לפתור זאת בעצמכם, טיפול זוגי יכול לעזור. כמו כן, טיפול זוגי יכול לסייע גם בעת משבר שאתם מתמודדים עמו, ונפל עליכם "כרעם ביום בהיר", כמו למשל בגידה של אחד מבני הזוג, פיטורין ממקום העבודה, לידה של ילד או הפלה ועוד.

בשורה התחתונה,

טיפול זוגי יכול להציל זוגיות במשבר, אך גם ללוות זוגות שהמצב הזוגי שלהם טוב. זכרו, לרוב זוגיות עוברת שינויים רבים עם השנים – אם זה הבאת ילדים לעולם, התבגרות בתוך הזוגיות, משברי גילים ועוד. בכל אותן הסיטואציות הלא פשוטות, והדורשות הסתגלות מהירה, לא תמיד יש לנו את הכלים להתמודדות נכונה ובריאה אחד עם השני, לכן מומלץ לגשת לטיפול זוגי שיסייע לכם לעבור את אותן תקופות בשלום, וכן להתמודד עם משברים בתוך הזוגיות . זכרו, גירושין הם לא תמיד הפתרון.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.